Grafika

Právě se chystáte shlédnout galerii grafických listů, které jsem vytvořila technikou tisku z hloubky. Jedná se o autorské tisky z měděné nebo ocelové destičky, které vznikají v mé dílně. Tisknu je na satinýrce za vydatné pomoci mého manžela.

Než se kousek plechu promění v papírový obrázek, čeká ho dlouhá cesta. Návrh, který si vytvářím já osobně, přenesu na destičku. Musí být ale zrcadlově převrácený, aby písmo bylo na pozdějším tisku čitelné. Rýtkem, vytvořím soustavu různě hlubokých rýh, které zatírám barvou tak, aby barva zůstala jen v drážkách, tedy v hloubce.

Pak přikryji nabarvenou destičku papírem a vložím do lisu. Na papír se vytisknou jen drážky zalité barvou, zbytek zůstane bílý.

Takto vznikají grafiky z mědirytu nebo ocelorytu a nazývají se „měditisk“ nebo „ocelotisk“. Každý list je považovaný za originál, je číslovaný a celkový počet tisků z jedné desky je omezený. Zde vám představuji takzvanou malou grafiku. To jsou například exlibris, novoročenky nebo třeba pamětní listy ve formátu přibližně A6.

Pokud byste chtěli vlastnit některý z těchto listů nebo si chtěli nechat vytvořit vlastní, napište mi!

Přeji vám příjemný zážitek.

Chcete něco podobného?

Napište mi.

Poptávka

4 + 2 =

Pokud nepřijde odpověď do 3 dnů, prosím, napište na e-mail: iris@iris-rytectvi.cz . Děkuji!