DRUH NÁSTROJE
Začneme povrchovou rytinou, rýtkem tvaru „V“ s podbroušenou pracovní částí.
Obrázek 1
Protože jsem se rozhodla poučit úplné laiky, začneme do měkkého. Ve svém článku používám zinek, ale může to být měď nebo měkký druh mosazi. Nepoužívejte hliník, dural nebo bronz. Z různých důvodů se pro tento druh práce nehodí.
JAK UCHOPIT RÝTKO
Rýtko položím na stůl a udělám pohyb, jako když chcete z plochy shrábnout rukou hrst třeba oříšků.
Obrázek 2
A tak jak zvednu rýtko z podložky, už to zůstane! Dejte si pozor na prsty, které nesmí objímat rukojeť. Překážely by při práci.
Obrázek 3 + 4
POHYB DLANÍ
Pohyb, kterým posouvám rýtko vpřed si musíte napřed trpělivě nacvičit. Je to dobře vidět, na závěrečném videu. Hlavní věc je, mít prsty přitisknuté k ryté podložce! Stačí jeden. Většinou je to palec, tak jak to dělám já, ale může to být i ukazovák. Proč? Protože plní úkol takového čidla a řidiče směru. Tím, že mám spojení s podložkou, cítím prostřednictvím prstů a dlaně, jak rýtko vjíždí do materiálu, jestli drhne nebo se zastavuje a různé další signály potřebné k úspěšné práci.
Obrázek 5
PRVNÍ ČÁRKA
Narýsuji si řádek asi 5mm a po 1mm si nakreslím jehlou čárky. To proto, abych již při prvních pokusech řídila já nástroj a neryla tak, jak to samo vyjde.
Obrázek 6 + 6a
Nasadím malinko před linku, prsty na podložce a pohybem dlaně vpřed posunu rýtko kolem pevně přitisknutého prstu. Zvedáním a pokládáním dlaně řídím hloubku vrypu. Dojedu na linku, lehce přizvednu dlaň, otočím materiál o 90 stupňů a položeným rýtkem seříznu grotu, která vznikla odrytím materiálu. Potom otočím a tou samou cestou zpět. To proto, aby linka měla stejnou sílu v celé délce a také stejné ukončení. Pozorně se podívejte! Uvidíte, že v místě, kde jsem začala, má linka špičku, ale na konci je pravoúhlá.
Obrázek 7
ZÁVĚR
Nakonec osmirkuji celou rytinu!!! Je to velmi důležité! Odstraním tím všechny vyhrnuté zubaté okraje, koncové groty (spisovně otřepy) a tím celou práci začistím tak, že zbyde jenom hladká čárka vrypu. Na videu uvidíte, jak velký je rozdíl ve vzhledu před a po smirkování. A ještě jedna rada na závěr. Držte svěrák druhou rukou pod úrovní ryté destičky! Až vyjedete nekontrolovaně mimo, nebude to do ruky naproti! ☺ Hodně trpělivosti!
Iris Fojtíková - Umělecké rytectví
Chcete být v obraze a dozvědět se o dalších článcích a akcích? Přihlaste se k odběru Newsletteru na této stránce a nic vám neunikne! Vše dostanete e-mailem.
Autorská práva vyhrazena. Music: https://www.bensound.com