Rytina nemusí být jen ozdobou zbraně. Je možné ji i tisknout.

Mědirytina je starobylá technika tisku, která je dnes používaná jako umělecká grafická technika a to jen velmi málo. Je totiž potřeba umět vyrýt štoček, který potom můžeme tisknout. Ale o tom v některých dalších článcích.

K tisku potřebujeme válcový lis, říká se mu satinýrka. Je to speciální lis, který umí vytvořit celkem velký tlak a ten je potřeba k tomu, aby se barva z drážek přenesla na papír.

Barvy pro hlubotisk je možno dnes vybírat z široké škály kvalit i barev a dokonce i vodou ředitelné. Ty jsem ve videu použila i já.

Papír je také speciální, protože to vlastně není papír, ale bavlna. Já používám ruční papír z Velkých Losin. Jeden arch jsem si tam na dovolené dokonce sama vyrobila! 🙂

Štoček (vyrytou destičku) zatřu barvou tak, aby se dostala do všech drážek. Můžeme mít jednobarevný obrázek i vícebarevný, jako je na videu.

Aby barva zůstala jen v drážkách, tedy v hloubce, musím okolní vyšší plochy setřít. To se dá dělat rukou nebo papírem. Já to utírám do starých telefonních seznamů, ty nejlépe sají .

Položím na stolek lisu a přiklopím akorát vlhkým papírem, filcem a zatočím klikou. Vše projede mezi válci lisu. Na druhé straně opatrně odkryju filc a sloupnu papír. A grafika je na světě.