V květnu 2023 se mnou vyšel článek v časopise Myslivost. Povídala jsem si s panem Jiřím Kasinou a níže najdete malou ochutnávku.
Na výstavách zaměřených na myslivectví a podobných akcích jste si jistě všimli stánků s drobnými kovovými dílky, kde se umělecká rytkyně Iris Fojtíková sklání nad ukázkou své práce s rydlem v ruce. Rozhodl jsem se tedy požádat ji o rozhovor a seznámení s tímto uměleckým řemeslem.
Ptal jsem se, zda je její zájem o uměleckou a technickou práci odvozen z rodinné tradice nebo zázemí, a zda byla inspirována někým z předků nebo jestli jako malá ráda kreslila.
Odpověděla, že v rodině neměla žádné umělce. Její matka měla cit pro barvy a vkus pro design, zatímco její otec byl šikovný nástrojař. Už od dětství se zajímala o kreslení a chodila do sochařského kroužku, kde na ni upozornila paní učitelka, akademická sochařka.
Dále jsme se bavili o jejím vztahu k přírodě a zbraním.
Iris řekla, že má odjakživa kladný vztah k přírodě, který jí vštípili rodiče. Zbraně poprvé poznala na střední škole, kde získala zájem o střelbu. Dnes vlastní vlastní zbraně a má licenci, protože k její práci patří i zpracování zbraní. Má pozitivní názor na myslivce, které považuje za milovníky přírody.
Zajímalo mě, zda se učila od starých mistrů a kdo ji nejvíce inspiroval.
Odpověděla, že ji ovlivnil pan Šimánek, který byl řemeslníkem z praxe a učil ji v dílnách. Dnes se radí s rytcem známek panem Tvrdoněm a také získala rady od majitele firmy Zajo. V Česku je podle ní problém najít někoho, od koho by se dalo učit, ale díky internetu je možné najít inspiraci kdekoliv ve světě.
Na závěr jsme se bavili o druzích rytin a zdobení kovů.
Iris ve své práci kombinuje různé druhy rytin, jako jsou rytina do hloubky, rytina na výšku a reliéf. Zmiňuje také speciální techniku zvanou taušírování, kdy se kov vykládá jiným kovem…