Taušírování je druh inkrustace. To je věta, co říkáte? Takhle se můžete vyjadřovat, když chcete zamachrovat na střelnici.  Většina lidí nebude vědět, o co jde.

Pojďme si to rozebrat.

Inkrustace

Inkrustace je obecný název pro vykládání nějakého základního materiálu jiným, většinou barevně odlišným materiálem.

Taušírování

Taušírování je speciální název pro vykládání kovu jiným kovem.  Je to tedy druh inkrustace. Většinou se zde také jedná o různě barevné kovy. A velmi často jsou to drahé kovy, jako je zlato, stříbro, platina.

V případě použití na zbraních tak můžeme docílit velmi zajímavých barevných výsledků. Protože jsou zbraně černěné, tyto drahé kovy z nich doslova září.

Schéma

Princip vkládání je ve vytvoření takové drážky, která uzavře vložený materiál, aby nevypadl.

Základní drážka

Při výzdobě zbraní se touto technikou začíná, protože při dokončení taušírování se musí vše opilovat a osmirkovat a poté se pokračuje s dalšími technikami. Jako první taušírovací krok si nakreslíme místa, kde budeme vkládat.

Vysekáme klasickou „V“ drážku.

Podseknutí

Proto, aby se vkládaný materiál v podkladu dobře uchytil, je potřeba vytvořit v drážce negativní úhel. To uděláme speciálním nástrojem.

Vložení drátu

Do takto připraveného lůžka vložíme třeba zlatý drát přiměřeného průměru. Slovíčko „přiměřeně“ je opravdu na zkušenosti. Tlustý drát půjde špatně uzavřít a bude velký odpad. Tenký drát nevyplní zcela prostor drážky, bude nechávat štěrbinu mezi oběma kovy a to se hodnotí jako nežádoucí. Průměr drátu upravujeme ve zlatnickém průvlaku na potřebnou velikost.

Zaklepávání

Srovnávacím čakanem zaklepeme drát do drážky a snažíme se rozevřené strany drážky uzavírat. Je však potřeba pracovat s citem, abychom nepoškodili okolí drážky.

Takto vypadá zaklepaný zlatý drát v ocelové desce.

Povrch

Pilníkem zarovnáme povrch tak, aby byly oba kovy ve stejné úrovni.

Kousek dřevěného špalíku ovineme smirkovým papírem a vyhladíme povrch. Nikdy nesmirkujte pouze rukou a vždy používáme dřevěný špalík! Zlato je totiž měkké a lépe se smirkuje a zlaté plochy by byly níž, než okolí. Po osmirkování můžeme pokračovat další rytinou nebo povrch načernit.

Iris Fojtíková