Rytiny pro tisk z výšky se vyskytují v mnoha řemeslech či výrobách. Jsou to tzv. knihařské rytiny, všechny druhy razítek, razidla i razníky. Dnes jsou již častější ty strojně vyrobené, ale ani ruční práce zcela nezanikla. Knihařské rytiny jsou spolu s vypalovadly nehlubšími ryteckými pracemi.

Sám jejich název – rytiny na výšku – nám prozrazuje, z kterého místa na rytině snímáme při tisku barvu. Jsou to všechny vyvýšené části. U rytin na černěných zbraních jsou vyvýšené vršky osmirkované. Tím je dosaženo kontrastu, který tolik přitahuje naši pozornost.

Knihařská rytina je vlastně nástroj pro dalšího řemeslníka, který těmito tzv. tlačítky zdobí desky knih. Všichni to známe. Slepotisk je bez barvy   

Když přidáme folii, máme horký tisk. Dříve se to jmenovalo zlatotisk, protože tlačítko vtiskovalo do podkladu skutečné lístkové zlato.

Exlibris Kateřina Střechovská

A tento nástroj vyrábí rytec. I já jsem si jedno vyrobila.

Na fotce je tlačítko v podobě mého loga, vytištěné jako slepotisk do kožené peněženky.

návrh

Také další nástroj značkovací razník, je práce rytce.

Na fotce je vidět značkovací razník pro nožíře, který si jím vlastně podepisuje svůj výrobek.

přenos kresby na plech

Dnes znovuobjevená vypalovadla jsou typickým zástupcem rytiny na výšku. Ohřejí se a tisknout můžeme bez barvy, kdekoliv a opakovaně. Vystupující plochy spálí podklad a ten zčerná. Pro odvod kouře je vypalovalo provrtané.

obrysy kresby

Razníky a razidla jsou dodnes nejpoužívanější užitkovou rytinou. Všechna kovová razítka, která známe z pošty, jsou rytinami na výšku. Všechny tyto rytiny jsou na principu tisku nebo ražby z výšky.

A nakonec také fotka zbraně s rytinou na výšku. Musíte uznat, že ten kontrast je opravdu efektní.

obrysy kresby

Také tuto techniku vyučuji ve svých řemeslných kurzech. Úroveň začátečníci je však naprosto nutná, než se spolu pustíme do výroby některého nástroje.

Vyberte si kurz v mém e-shopu a přijďte si to zkusit.

Budu se na vás těšit!

 

Iris Fojtíková - Umělecké rytectví

Chcete být v obraze a dozvědět se o dalších článcích a akcích? Přihlaste se k odběru Newsletteru na této stránce a nic vám neunikne! Vše dostanete e-mailem.