Už se vám určitě stalo, že jste museli na zbrani vyměnit šroubek, který byl zdobený. 

Zdobený šroubek je pryč a ve zbrani je nový, který teda vůbec neladí s okolními rytinami nebo prostě vypadá lidově řečeno „blbě“. Co s tím? Dnes vám ukážu jednu z možností, jak vyrýt na hlavičce šroubku kytičku. Rozměr hlavičky v mém videu je asi 8 mm, takže se jedná o větší šroubek, místa je dost 🙂 

Co se v dnešním článku dozvíte:

    • Jak upravit hlavičku před rytím
    • Jak nakreslit motiv na kov
    • Jak a čím vyrýt lístečky
    • Jak provést povrchovou úpravu

Pojďme na to!

Upínání

Jako první krok je důležité vyložit čelisti svěráku něčím, co nepoškodí závit, ale zároveň udrží šroubek na místě, aby se netočil. Ať už je to vrut do dřeva nebo šroub do kovu, čelisti svěráku jsou moc tvrdé a závit by zdeformovaly! Na videu používám měděné vložky, ale můžete použít hliník, dřevo, plast…. Zapojte své kutilské dovednosti 

Podložku pod hlavičkou můžete i nemusíte použít, záleží na vás. Já ji na videu mám.

Následně si srovnám šlic (drážku) na hlavičce s hranou čelistí, abych měla kontrolu nad symetrií. Stav, do kterého byste se měli po prvním kroku dostat je na obrázku 1.

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 1 – srovnání šlicu s čelistmi svěráku

Úprava povrchu před rytím

Jemným pilníkem nebo smirkem upravím povrch. Pokud pouřijete smirek (pro mě klasicky šmirgl :-), tak v něm musí být zabaleno něco rovného, kus dřeva nebo kovu, aby se hlavička nezakulatila a byla osmirkovaná rovnoměrně na celé ploše. Já použila kousek dřívka, jak vidíte na obrázku 2.

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 2 – nejdříve osmirkovat povrch!

Kresba

Lehce potřu bělobou (rozuměj bílou temperkou) a nakreslím si to, co budu rýt. Jakmile mám předkresleno tužkou na bílém podkladu, obtáhnu motiv jehlou, aby se mi při práci nesmazal. Vše o přenosu kresby na kov najdete v mém předešlém článku Jak dostanete tu předlohu na zbraň? nebo v Kopírování přetiskovacím lakem, technik je víc a v článcích je máte vysvětlené.

Rytí

Mám obtaženo jehlou, setřenou barvu, abych dobře viděla, kde jsou linky, takže je čas vzít do ruky rydlo. Na videu používám pneu rydlo, ale jde to jak ručním rýtkem, tak ručním sekáčkem, každopádně vše ve tvaru „V“. Kdy použít pneu rydlo a kdy naopak ruční rydlo záleží na materiálu, velikosti, vašich preferencích. Já si zpravidla beru ruční rydlo častěji, mám v něm větší cit, ale pneu rydlo je výborný pomocník!

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 3

Po obvodu nakláním stejný nástroj doleva a doprava a tím vytvořím špičky okvětních lístků. Stane se to tak, že v momentě, kdy nakloním rydlo více na jednu nebo druhou stranu, nástroj zanechá jednoduše širší stopu v kovu a vytvoří nám tím kytičku. Mrkněte na obrázek 4.

 

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 4

Dozdobení

Úzkým „véčkem“ vyryji žilky směrem ke středu. 

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 4

Pak vícehrotým rydlem tzv. „štrafírákem“ vyplním prostředek květu. A vše dobře osmirkuji. K vidění na obrázku 6.
obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 6 – „střafírákem“ vyzdobím střed + „ošmirglovat“ (to jsou výrazy! :-))

Povrch

Aby byl nově vyrobený šroubek stejný i barevně, musím vrypy zatmavit. Tyto malé plochy je nejsnazší ošetřit nějakým černícím prostředkem za studena, ideálně takovým, se kterým máte zkušenosti.

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 7

Rytinu zvýrazňuji tím, že jemným smirkem na dřevěném špalíku strhnu černění z vystouplých ploch. Tak docílím žádaného kontrastu protože vystouplé plochy budou světlejší a nižší zase tmavší.. Pamatujte ale na to, že je nezbytné rytinu ošetřovat olejem proti korozi, ať se vám ta nádhera neztratí!
obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 8

A hotovo, na následujícím obrázku vidíte výsledek. Opravovaný šroubek je ten vpravo ☺

 

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 9 – hotovo

CELÝ POSTUP JE VIDĚT NA DOPLŇUJÍCÍM VIDEU.

Přeji hodně zdaru a těším se na shledanou u dalšího článku! Pokud máte otázku, NAPIŠTE MI EMAIL nebo ZPRÁVU, ráda vám odpovím 🙂 ladyiris@centrum.cz

Další rytecké informace, zajímavosti a moji práci najdete na mém Facebooku https://www.facebook.com/profile.php?id=100000565059383 Instagramu https://www.instagram.com/engraveriris/ a YouTube https://www.youtube.com/channel/UCjML_EGNobzw_1GnNZJpreA/

Ve jménu řemesel
Iris Fojtíková - Umělecké rytectví

 

 

Chcete být v obraze a dozvědět se o dalších článcích a akcích? Přihlaste se k odběru Newsletteru na této stránce a nic vám neunikne! Vše dostanete e-mailem.