Co znamená inkrustace? Cizí slovo inkrustace obecně znamená vkládání určitého typu materiálu do jiného druhu materiálu. 

Dnes vás provedu technikou vkládání kovu do dřeva (tedy inkrustace dřeva kovem) – v tomto případě mosazí.

Vykládat můžeme v podstě jakýmkoliv materiálem, jehož vlastnosti nám vykládání umožní. Technik vykládání je několik. Vzhledem k velikosti ornamentu a vzhledem k vlastnostem materiálu volíme jednotlivé techniky. Já osobně nejčastěji vkládám právě monogramy. V dnešním, článku vám popíšu vkládání mosazného monogramu do dřevěného víka kazety.

Co se v dnešním článku dozvíte?

  • jak snadno a rychle rozmístit písmena 
  • jak připravit lůžko pro písmena
  • jak písmena vložit tak, aby přesně zapadla do povrchu
  • dílčí kroky, které je potřeba dodržet, pro nejlepší možný výsledek
  • jak zahladit nepřesnosti

Rozvržení

V uměleckém prostředí se často setkáte se slovem „kompozice“. Tento vzletný název často používají všichni, kteří chtějí vypadat zajímavě.

Kompozice v překladu do češtiny znamená rozvržení. V praxi to vypadá naprosto jednoduše, rozmyslím si, kam obkreslím písmena tak, aby byla vhodně umístěná. Žádné měření, počítání atd, když potřebuji, vystřihnu si papírové předlohy písmen nebo posunuji již přímo vyřezaná kovová písmena po víku kazety, až se mi to líbí, obkreslím je tužkou, snadné, že?

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)
Obrázek 1
obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 2

Ohraničení kontur

Dřevo, jak všichni víme, má vlákna. Každý určitě ví, jaké to je, mít zadřenou třísku. To se pár dřevěných vláken odlomilo a zapíchlo se nám do prstu. Abychom mohli vložit monogram do kazety, nejprve je potřeba odebrat dřevo v místech, do kterých chceme písmena vložit (místa, která jsme si ohraničili tužkou v předchozím kroku). Aby se nám ale dřevo vylomilo pouzev těch místech, ve kterých později budou umístěna písmena, musíme přerušit dřevěná vlákna.

Vlákna přerušíme tak, že dlátem udělám zásek kolem kontur písmen. Tím se právě přeruší vlákna a dřevo se pak vylomí pouze tam, kde chci já. Dlátka, která používám, jsou malá a někdy přizpůsobena speciálně pro určitý úkon. Opět se potvrzuje, že si řemeslník musí vyrobit nebo přizpůsobit nástroje pro jednotlivé ůkony.

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 3 – přerušení dřevěných vlákem dlátem

Zadlabání

Naše písmena jsou vyřezaná z plechu. Pro tento druh materiálu je vhodná metoda postupného zadlabávání. V praxi to znamená, že začnu vydlabávat dřevo pouze v horní části písmene a postupně přikládám písmena do lůžka. Celou dobu postupuji stejnou technikou, vždy vydlabu kousek dřeva a přiložím písmeno, abych zjistila, jestli v lůžku dobře sedí. Viz obrázek 4

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 4 – postupné zadlabávání písmene

Sleduji, kde ještě písmeno nezapadá do dřeva. Označím si toto místo třeba skalpelem a přesně v těch místech uberu trochu dřeva. Tento postup stále opakuji do té doby, dokud celé písmeno nebude pěkně sedět ve vytvořeném dřevěném lůžku. Pracuji pečlivě, aby mezera mezi kovem a dřevem byla co nejmenší! Viz obrázek 5

obr. 1 - úhel čela (rovné rydlo)

Obrázek 5 – postupné zadlabávání písmene do dřeva

Zadlabávání – druhá úroveň

Většinou se stává, že obvod písmene už zapadá přesně do vydlabaného lůžka, ale písmeno stále vystupuje nad dřevěnou základnu. Nezbývá tedy, než znovu obsekat kontury a lůžko snížit tak, aby písmena byla v jedné rovině se dřevem.

Obrázek 6 – zadlabávání – druhá úroveň

Obrázek 7 – snížení dřevěného lůžka

Obrázek 8 – snížení dřevěného lůžka

Obrázek 9 – ukázka již vloženého písmene versus lůžko pro písmeno „V“ v procesu

Dokončení

Před vložením lůžko potřu přiměřeným množstvím epoxidu a zatlačím do něj kovové písmeno. Vše překryji toaletním papírem, zatížím a nechám do druhého dne vytvrdnout. Drobné nepřesnosti po obvodu se tak pěkně zaplní. Větší vady je možné zatmelit a přebrousit smirkem. Ostatně to je poslední operace.

Dál celou plochu namořím a následuje nějaký druh konečné povrchové úpravy, ale o tom někdy příště. 

Těším se na shledanou u dalšího článku! Pokud chcete být v obraze, sledujte můj IG: @engraveriris a FB @engraver Iris Fojtíková. Video postupy najdete na mém YT kanálu @engraver iris

 

Iris Fojtíková
umělecký rytec kovů

 

Chcete být v obraze a dozvědět se o dalších článcích a akcích? Přihlaste se k odběru Newsletteru na této stránce a nic vám neunikne!